سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸
 
    
 

بندر نکاء از سال 1374با پهلوگیری اولین کشتی در اسکله شرکت کشتی سازی صدرا شروع به فعّالیت نموده است. موقعیّت استراتژیک این بندر در دریای خزر اهمیت آنرا در سالهای اخیر دو چندان کرده است.

بندر نفتی نکاء به عنوان بزرگترین بندر نفتی شمال وبندر تابعه منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد نقش حائز اهمّیتی در تهیه سوخت پالایشگاه های داخل کشور، سوآپ نفت خام و ترانزیت فرآورده های نفتی نظیر بنزین، مازوت و گازوئیل را دارا می باشد. عملیات سوآپ نفت خام با همکاری بندر نفتی خارک صورت می پذیرد که از این طریق محموله های نفتی دریای خزر به خلیج فارس و آبهای آزاد راه می یابند.

 این بندر در جوار شرکتهای بزرگ نفتی شامل پایانه های نفتی شمال، حفاری شمال، نفت خزر، کشتی سازی ایران صدرا و نیروگاه نکاء واقع گردیده است،  که با بکارگیری کادری مجرّب و کارآزموده عملیات دریایی کشتیها را انجام داده و با استفاده از اصول و موازین قانونی داخلی و بین المللی دریایی بر حسن اجرای این عملیات وحفظ کیفیت بالای ایمنی، بهداشت و رعایت احترام به محیط زیست دریایی نظارت می نماید. لزوم رعایت ایمنی و بهداشت محیط کار و اهمیت نهادن به مسئله مهم و انکار ناپزیر محیط زیست دریای خزر که به عنوان یکی از نقاط خاص زیست محیطی واکولوژی دریایی در دنیا محسوب می گردد، از چالش های عمده این بندر تلقی گردیده وهمواره بر دقّت اجرای قانون دریایی ایران و معاهده ها و کنوانسیون های بین المللی دریایی در مورد ارتقا سطح ایمنی دریانوردی وجلوگیری از آلودگی محیط زیست دریایی تأکید می نماید.

بندر نفتی نکاء در حال حاضر دارای پنج پست اسکله می باشد که با توجه به اهمّیت این بندر در امر سوآپ، با اتمام طرح ملّی حوضچه فراگیر این تعداد به سیزده پست افزایش خواهد یافت.

 

آخرین اخبار

رشد بیش از 20 برابری میزان تخلیه مواد نفتی در بندر نکا
میزان تخلیه مواد نفتی در بندر و دریانوردی نکا ، در هفت ماهه منتهی به اسفند سال جاری نسبت به سال 95 از رشد بیش از 20 برابری برخوردار بوده است.
۰۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۸:۰۹
آغاز عملیات لایروبی حوضچه بندر نکا
عملیات لایروبی حوضچه بندر نکا با حجم تقریبی 150 هزار مترمکعب جهت پهلودهی شناورهای نفتی آغاز شد.
۰۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۴
رشد بیش از 6 برابری میزان تخلیه و بارگیری در بندر نکا
با آغاز بکار سوآپ فراورده های نفتی در بندر نکا میزان تخلیه و بارگیری در نیمه نخست سال جاری نسبت مدت مشابه سال قبل به بیش از 6 برابر رسیده است.
۰۴ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۴
سوآپ  سوختی  در بندرنکا کلید خورد
با هماهنگی های انجام شده سوآپ سوختی در بندر نکا آغاز شد.
۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۲
رشد فعالیتهای تجاری بنادر امیر آباد و نکا در سال 93
با رشد 3 درصدی میزان 3 میلیون و 625 هزار تن انواع کالای نفتی و غیر نفتی در بنادر امیر آباد و نکا تخلیه و بارگیری شد .
۱۷ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۳
رشد 24 درصدی حجم عملیات نفتی در بندر نفتی نکا
به گزارش روابط عمومی ، مهندس خدمتگزار مدیر بنادر و دریانوردی و منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد اعلام کرد: تخلیه و بارگیری انواع مشتقات نفتی در یازده ماه سال 93 در اداره بندر و دریانوردی نکا 24 درصد رشد داشت .
۰۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۹:۲۰
رشد 12 درصدی تخلیه مواد نفتی در اداره بندر و دریانوردی نکاء
در ده ماهه نخست سال جاری تخلیه انواع مشتقات نفتی در بندر نکا 12 درصد رشد داشت .
۰۷ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۱
مانور مشترک مقابله با آلودگی نفتی در پایانه نفتی بندر نکا برگزار شد
با هدف اجرای کنوانسیونهای بین المللی آمادگی و همکاری در برابر آلودگی نفتی و ارتقاء سطح آمادگی در برابر آلودگی نفتی احتمالی نکا مانور مشارکتی مقابله با آلودگی نفتی با حضور شرکتهای پایانه نفتی شمال ، حفاری شمال ، نفت خزر و کشتی سازی صدرا در پایانه نفتی در حوضچه بندر نفتی نکا برگزار شد .
۰۱ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۲
مانور مقابله با آلودگی نفتی در اداره بندر و دریانوردی نکا برگزار می گردد
در راستای شناخت بهتر تیم های عملیاتی مستقر در این منطقه از یکدیگر و دستیابی به هماهنگی بیشتر بین شرکت های مستقر حوضچه بندر نکا، مانور مقابله با آلودگی در این اداره با حضور شرکت های پایانه نفتی شمال، حفاری شمال، صدرا، نفت خزر و بندر امیرآباد برگزار می گردد.
۲۷ دی ۱۳۹۳ - ۱۳:۲۳